Yumurtalık (Over) Kanseri

Over kanseri overlerden (yumurtalıklar) kaynaklanır. Uterusun her iki tarafında bulunan yumurtalıklar, yumurta üreten üreme organ çiftidir ve ana kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun ana kaynağıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi verilerine göre 2008 yılında over kanserinin görülme sıklığı yüz binde 6.9’dur. Yine Globacan (WHO) verilerine göre 2008 yılında Türkiye’de 1804 kadının over kanseri teşhisi aldığı ve 1247 kadının over kanserinden öldüğü tahmin edilmektedir. Over kanseri kadınlarda en sık görülen dokuzuncu kanserdir ve en ölümcül jinekolojik kanserdir.

Jinekolojik Onkoloğun Rolü
Jinekolojik onkologlar, jinekolojik kanserlerin kapsamlı tedavisi alanında eğitilmişlerdir. Yani, over kanserli kadınların, tanısından, cerrahisine, kemoterapisine, sağ kalım boyunca ve hayatın sonuna kadar olan dönemdeki palyatif bakıma kadar her şeyi koordine ederler. Medikal onkoloğundan, patologuna, radyoloğundan, doktor yardımcısına, hemşiresinden, genetik danışmanına kadar olan bütün kanser bakım takımının kaptanı gibi hareket eder.

Over Kanseri Nedir?
Over kanseri overlerden kaynaklanır ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir Birçok insan günümüzde, over kanser terimini sadece over kanseri için değil, fallopian tüp ve peritoneal kanseri içine alan şemşiye terimi gibi kullanır. Over kanseri Türkiye’de kadınlarda en sık görülen yedinci kanserdir. Kadınları etkileyen tüm kanserler arasında, over kanseri beşinci en ölümcül olanıdır.

Over kanseri genellikle kalıtsal değildir. Ancak, vakaların en fazla yüzde 24’ünde aile öyküsü yumurtalık ya da meme kanseri olmasa bile, genetik bir mutasyon ile ilgili olabilir. Bu nedenle, tanı sırasında over ve diğer kanser türlerine kadının genetik yatkınlığı hakkında kendi sağlık ekibi ile tartışması kadın için önemlidir. Ulusal Kapsamlı Kanser Ağı (NCCN) yumurtalık, fallop tüpü veya periton kanseri olan tüm kadınların genetik danışmanlık alması ve genetik test yaptırmasını düşünmesini önerir.

Risk Faktörleri
Doktorlar over kanserine neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Bir kadının over kanseri olup olmamasını tahmin etmenin bir yolu yoktur. Yüksek risk olmadan over kanser gelişmesi mümkün olabileceği gibi, yüksek risk sahibi olanlarda da gelişmeyebilir. Fakat, aşağıdaki gruplarda yer alan kadınlarda over kanseri gelişme olasılığı daha fazla olabilir.

BRCA 1 veya BRCA2 mutasyon taşıyıcıları
Bu genler tüm hücrelerde rütin süreçte oluşan DNA hasarının tamirinden sorumludurlar. Kadınlar genetik mutasyon taşıdıkları zaman, hem meme hem de over kanseri için yüksek risk taşırlar. Amerikan kadınlarının ortalama %2’den azında over kanseri gelişirken, BRCA mutasyonu taşıyan kadınlarda over kanseri gelişmesi yaklaşık % 40 olabilir. Bu mutasyonların genetik testleri mevcuttur. Kadınların testi yaptırmadan önce genetik danışman veya iyi eğitimli profesyonel sağlıkçıdan ayrıntılı danışmanlık alması önerilir. Böylece, onlar sonuçları kendileri ve aileleri için ne ima ettiğini anlarlar. Bu söylenenlere rağmen, birçok over kanseri kalıtımsal değildir.
BRCA1 meme kanseri tip 1 duyarlılık anlamına gelir.
BRCA2 meme kanseri tip 2 duyarlılık anlamına gelir.
Lynch sendromlu kadınlar ( HNPCC genetik mutayon). HNPCC herediter non-poliposis kolorektal kanser anlamına gelir. Bu tip genetik mutasyon, özellikle uterus, kolon ve diğer tip sindirim sistemi kanseri gibi kuvvetli aile kanser öyküsüyle ilişkilidir.
Kuvvetli meme veya over kanseri aile öyküsü olan kadınlar
Kişisel meme kanseri öyküsü olan kadınlar.
Beş yıldan fazla sadece östrojen (progesteronsuz) replasman tedavisi alan kadınlar. Östrojen ve progesteronu beraber alan kadınlar düşük risklidir.
Endometriyosisli kadınlar
Kadının, yaşamının ileri döneminde gebe kalması ve çocuk doğurması
Kadınlar yaşlandıkça over kanseri için yüksek risk altındadır
Obez kadınlar özellikle BMI 30 veya daha fazla olanlar
Jinekolojik ameliyat geçiren kadınlar. Fakat her jinekolojik ameliyat kadınlarda over kanser riskini eşit oranda artırmaz
Eğer kadın histerektomi geçirmiş ve overleri alınmışsa, over kanser riski dramatik olarak düşer
Eğer kadının tüpleri bağlanmışsa (tubal ligasyon), onun riski de azalır.

Bulgular
Over kanseri çeşitli belirtilere yol açabilse de, bu semptomlara diğer pek çok durumlarda yol açabilir. Ne yazık ki, erken evrelerde, over kanseri dikkate değer belirtilere yol açmayabilir. Bazı belirtiler çok belirsizdir ve diğer sık görülen birçok hastalık da (sindirim sistemi problemleri) bu belirtilere neden olabildiğinden kadınlar sahip oldukları bu belirtilere dikkat etmeyebilir.

*Karın ağrısı ve şişkinlik
*Kilo kaybı
*Çok yemek yenmemesine rağmen tok hissetmek
*Barsak alışkanlıklarında değişiklikler, özellikle kabızlık
*Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
*Karın alt tarafında dolgunluk hissi
*Günlük kıyafetlerin bel çevresini sıkması
*Bulantı ve kusma
*Yorgunluk
*Alt sırt ağrısı

Yumurtalık Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.