Yenidoğan Muayenesi ve Testleri

Bebeğinizin ilk muayenesi doğar doğmaz başlar. Doğumu yaptıran doktorunuz ve/veya çocuk doktoru yeni doğan bebeğin durumunu değerlendirir.
Herhangi bir sıkıntısı olmayan bebeklerin göbek ve göz bakımları yapılıp, tartılır, baş çevreleri ve boyları ölçülür. K vitamini iğnesi yapılıp doğumsal hastalıklar açısından ilk muayeneleri yapılıp anneye verilir. Bazı kan testleri (kan sayımı, kan grubu, gerekli durumlarda kan şekeri seviyeleri) yapılır. Hepatit B aşısı da doğum sonu hemen daha
hastanedeyken yapılır. Bunun dışında topuk kanı olarak bilinen tarama testleri her bebeğe
yapılması zorunlu testlerdir. Topuk kanı alınması için bebeğin anne sütü almaya başlaması gerekmektedir. Genellikle ilk 24 saat tamamlanınca bakılabilir. Bebeğiniz hastaneden taburcu olmadan önce mutlaka işitme tarama testi de yapılmalıdır.

TOPUK KANINDAN NELERE BAKILIR?
Bu testler ailenizde bilinen bir hastalık öyküsü olmasa bile tüm bebeklere yapılır ki hastalık durumunda geç kalınmasın. Böylece normal zekalı doğup hastalığa bağlı zeka özürlü olabilecek bebeklerin erken tanısı ve tedavisi sağlanabilir. Topuk kanından fenilketonüri, hipotiroidi (guatr), biyotidinaz eksikliği testlerine bakılır. Halk arasında zeka geriliği hastalığı olarak da bilinen Fenilketonüri hastalığı vücutta fenilalanin denen madde birikerek zeka geriliğine yol açar. Özel diyetle bu çocuklar normal zekalarını korurlar, bu yüzden erken tanısı çok önemlidir ve doğan tüm çocuklara yapılması zorunludur.
Yine hipotiroidi dediğimiz guatr bezinin az çalışması ilaçlarla tedavi edilebilir bir durumdur. Biyotidinaz eksikliği de erken tanındığında önlem
alınacak bir hastalıktır.

BEBEĞİN İLK DOKTOR KONTROLÜ
Yenidoğan ilk muayenesinde tartılıp, baş çevresi ve boyu tekrar ölçülür. Bebeğinizin ölçümlerini doğum sonrası verilen kitapçıkta işaretleyip takip etmeniz önemlidir. Bebeğiniz ilk muayenesinde biraz kilo vermiş olabilir. Bu beklenen bir durumdur. Telaşa kapılmayın; doktorunuzdan bebeğinizi doğru ve yeterince besleyip beslemediğinizi ve doğru uygulamanın nasıl olacağını öğrenin. Bebeğiniz kısa zamanda bunu telafi edecektir. Her bebeğin büyümesi farklı olabilir, önemli olan her ay aşama kaydetmesidir. İlk muayenede bebeğinizin sarı olup olmadığı en önemli noktalardan biridir. Doğum sonu her bebek bir miktar sararır. Bu doğum sonrasında anneden ayrılma sonucu bebek karaciğerine olan yüklenmeye bağlıdır.

Kanda bilirubin seviyesi bakılarak tespit ve takip edilir. Çok yükselmesi tehlikeli bir durumdur. Bilirubinleri yüksek çıkan bebekler doktorunuzun uygun gördüğü aralıklarda takibe alınır, gerekli görüldüğünde hastaneye yatış yapılarak tedavi edilir. Yenidoğanın ilk muayenesi oldukça detaylıdır. Doğumsal bir anomalisi olup olmadığı, kalp sesleri, göz ve kulak muayenesi, vücut refleksleri, kas gücü, göbek kordonu düşüp düşmediği ve göbek bakımı, erkek bebeklerin yumurtalarının (testis) yerlerine inip inmediği detaylıca muayene edilir. Bebeğin duyup duymadığını belirlemek için işitme testi yapılarak ortaya konur. Ayrıca kalça çıkıklığı açısından kalça eklemleri muayene edilip gerekirse kalça ultrasonu istenir. Vitamin D takviyesi başlanır. Aşı takvimi planlanır. Bebeğinizin izlem ve aşı tarihlerini doktorunuzdan öğrenin ve aşı karnesine not edip yakın takip edin.
Yaşamın ilk günlerinde bebeğin sıkı takibi ile eğer oluşur ise değişiklikleri fark etmek özellikle sarılık açısından büyük önem taşır. Normal uygulamada bebeklerin 48. saat, 15. gün, 40. gün, 2,3,4, 6,9 ve 12 aylar da olmak üzere ilk yıl izlemleri yapılmalıdır.

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.