Yenidoğan Bakımı

Artık sizde bir annesiniz. Size anne diye seslenmesine daha çok olsa da siz onun annesisiniz. Yorgunluk ve karışık duygular içinde bebeğinizi ilk kez kucağınıza aldınız, inanın bütün anneler en iyi annedir ve çok kısa bir süre içinde sizde profesyonel bir anne olacaksınız.

Bebeğinizin ne zaman acıktığını, ne zaman altını kirlettiğini, neden ağladığını en iyi siz bileceksiniz. Dahası sesiniz nasıl olursa olsun bebeğiniz için en güzel, en güvenli ses olacak ve sizi duyunca huzur bulup susacak. Bebeğinizin görme duyusu henüz gelişimini tamamlamamıştır. Ancak çok yakınına geldiğinizde sizi görebilmesine rağmen anne sesini ve kucağını bilir.

İLK EMZİRME
Bebeğinizi kucağınıza alır almaz emzirin. Eğermemeyi almayı başaramadı ise hastanedeki
sağlık personelinden yardım alın. İlk sütünüze  ağız, ağız sütü veya klostrum denir. Süt kadar kıvamlı değildir. Bebeğinizin karşılaştığı bu yeni ortamdaki mikroplara karşı koruyucu antikorları içerir. Bebek emdikçe birkaç gün içindegöğsünüzden normal süt salgısı başlayacaktır. Bebeğinizi 2-3 saatte bir ve her ağladığındaemzirin. Eğer sezaryenle doğum yaptıysanız sütünüz geç gelebilir endişelenmeyin. Kaldığınızservisteki sağlık personelinden yardım isteyin.

HER BEBEK GAZLI OLUR MU? GAZINI NASIL ÇIKARTMALIYIM?
Gaz sancıları genellikle bebekler iki haftalıkolduğunda başlar, üç aylık olana kadar devam eder. Her ağlama gaz sancısı değildir. Gaz sancısıdiyebilmek için bebeğin başka bir sağlık sorununun olmaması ve iyi kilo alması gerekmektedir. Gaz sancılarına iyi gelecek, bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilaç yoktur. Bebek ağlayınca yürüyüşe çıkarmak, banyo yaptırmak, kucaklamak sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bebeğin her emzirmeden sonra gazını çıkartmak gerekmez. Emerken bebek uyumuşsa, sakince yatağına yatırmak gerekir. Eğer emzirmeden sonra bebek huzursuz ise sırtına hafifçe vurularak gazı çıkartılmaya çalışılır.

ALTINI NASIL DEĞİŞTİRECEĞİM?
Öncelikle ellerinizi yıkayın ve kurutun. Ellerinizin soğuk olmadığından emin olun. Bebeğin altını daima önden arkaya doğru temizleyin. Bu dönemde tüm bebeklerin ciltleri hassastır. Ilık su ile ıslatılmış gazlı bez kullanabilirsiniz. Bebeğin altını mutlaka kurulayın ki pişik olmasın. Erkek bebekler bezleri açılır açılmaz idrar yapabilirler. Bezi gevşetip bir sure bekleyerek ya da ufak bir bebek havlusunu ile örterek üstüne sıçratmasına engel olabilirsiniz. Bezini kapatırken pipisini aşağı doğru olduğundan emin olursanız ve böylece
giysilerine doğru işemesine engel olabilirsiniz. Göbek kordonu düşene kadar göbek mandalının bez dışında kalmasına özen gösterin.

Kız bebeklerde de önden arkaya doğru temizlemeye dikkat etmelisiniz. Pişik önleyici kremleri de kullanmanızda bir mahsur yoktur, ilk günlerde sık sık ve az miktarda kaka yaparlar, bekletmeden değiştirmeniz pişik olmaması ve bebeğinizin huzurlu durması için önemlidir.

HANGİ POZİSYONDA YATMALI?
Bebeğinizi sırtüstü veya yan yatırın. Yatağının başucunu, yastık kullanmadan alttan yükseltmek reflu ve kusmaları engelleyecektir. Yastık sadece yan yatırmalarda bebeğin sırtını desteklemek için kullanılmalıdır.

BEBEK NASIL YIKANIR?
Bebeğinizi göbek bağı düşünce yıkayın. Bu süre zarfında ıslak tülbentle silebilirsiniz. Eğer daha önce yıkayacaksanız mutlaka ilk 24 saati tamamlamasını bekleyin.
Bebeğin ilk banyosu genellikle ailede bir merasim havası içinde gerçekleşir, ilk günlerdeki banyosunda yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bebeği bir yandan tutup öte yandan yıkayıp suyunu dökmek ikinci bir kişiyi gerekli kılar. Öncelikle banyo sonrası bebeği giydireceğiniz ortamı hazırlayın. Ilık bir odada bebeğin temiz giysileri, alt bezi, bebek yağı gibi ihtiyacınız olacak malzemeleri hazırlayın. Bebeği koyacağınız yüzeye büyükçe bir havlu serin. Daha sonra banyo suyunu hazırlayın. Suyun ısısını ayarlamada bir banyo termometresinden yararlanabileceğiniz gibi dirseğiniz ile de kontrol edebilirsiniz.

Dirseğinizi yakmayan bir su sıcaklığı uygun olacaktır. Bebeğinizi akan su altında duş başlıkları ile yıkamayın, sudaki ısı değişikliklerini farkedemeyebilirsiniz. Banyoda uygun bir yere büyükçe başka bir havluyu sererek hazırlayın. Şimdi bebeğinizi banyo ortamına getirip üzerini soyabilirsiniz. Bebek küvetinin içine önce bir miktar banyo suyundan dökerek bebeğin suyla ilk temasının yavaşça olmasına özen gösterin. Bir elinizle baş
ve boynunu destekleyerek önce gövdenin ön kısmını yumuşak hareketlerle yıkayın ve bebeği çevirirken elinizin kaymaması için durulayın.

Bebeği çevirerek bu defa avcunuz altta göğüs kısmından desteklerken sırtını yıkayıp durulayın. Başını da bu pozisyonda tutarken yıkayın. Bebeğin irkilip korkmaması için baş yıkamayı sona bırakın. Başını durularken suyu kısa aralıklarla dökün ki bebek arada nefes alabilsin. Bebek yıkama işlemini uzun tutmayın. Banyo suyunun soğumasına neden olacağından bebek üşüyecektir. İlk banyolar için 5-6 dakika yeterlidir. Bebeğinizi duruladıktan sonra yardım eden kişi havlusunu hemen üzerine örterek ya da serip hazırladığınız havlunuz üzerine bebeğinizi koyarak sarmalayın, başını yumuşak hareketlerle kurulayın ve giydireceğiniz odaya alın. Bebeği bu odada hazırladığınız havlunun üzerine koyup ilk ıslak havluyu altından çekin ve kuru olan
havluya sarın. Bu sayede bebeğin uzun süre ıslak bir yüzeye temas etmesinin engellendiği gibi ilk acemilik günlerinde yeni giydireceğiniz giysilerin nemlenmesini de önlemiş olursunuz. Öncelikle alt bezini bağlayın. Bu işlem sırasında bebeğin ısı kaybetmemesi için vücudun üst kısmı havlu ile örtülmüş olsun.
Göbek pansumanını doktorunuzun önerdiği şekilde yapın. Daha sonra bebeğinizi seri hareketlerle bebek yağı ile yağlayın çünkü su ve sabun
onun hassas cildini kurutacaktır. Şimdi bebeğinizi giydirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin seri bir şekilde yapılması bebeğin üşümemesi için gereklidir.
Bu yüzden banyo öncesi hazırlıklarınızı bebeği soymadan tekrar gözden geçirmelisiniz.

YALANCI EMZİK ZARARLI MI?
Yenidoğan bebeklerde emzik gerekmez. Bebeğin ilk günleri çoğunlukla uykuda ve emerek geçer. Bebeğiniz ağlıyor ya da huzursuz ise öncelikle kolik ağrısı, açlık ya da altının kirli olup olmadığını teyit etmelisiniz. Emzik bebeği doyurma aracı değildir. Eğer bebeğiniz doyduktan sonra bile aranıyorsa emme ihtiyacını karşılamak için şart olmamakla birlikte verilebilir. Ancak emzik başlamayı ilk günlerden ziyade memeden süt gelmesi iyice oturduktan sonraki döneme ertelemelisiniz. Çünkü sütünüz ancak bebek emdikçe gelecektir. Yeni doğan bebeklerde emzik emilmesi yastık ölümleri dediğimiz ani bebek
ölümlerini azalttığı düşünülse de orta kulak iltihabı riskini artırmakta büyük çocuklarda diş gelişimine olumsuz etkileri olmaktadır. Bu yüzden doysa bile emme ihtiyacı olan bebeklerde bir aydan sonra başlamak kaydıyla kısa sureli kullanımı uygun olabilir. Bebeğiniz istemedikçe siz emzik vermek için uğraşmayın ve beslenmesi tamamlandıktan sonra verin, kilo almasının iyi olduğundan emin olun. Emziği bebeğin boynuna asmayın.Bu boğulmalara neden olabilir. Uyanıkken hazır satılan klipsli emzik zincirleri kullanabilirsiniz. Ancak uyurken bu emzik zincirini mutlaka çıkarın. Eğer bebeğiniz emzikle uyumuş ve uykuda emziği ağzından düşmüş ise tekrar ağzına sokmaya çalışmayın.

BEBEĞİMİ ÇOK MU GİYDİRDİM?
Anne karnında amnios mayi bebeğinizi sıcacık tutmaktadır. Doğduktan sonra ise bulunduğu ortamın ısı ayarlamasını siz yapmalısınız. Bebeğin içinde bulunduğu odanın 22-24 derece aralığında olması yeterlidir. Yeni doğan bebekleri fazla giydirmek onları rahatsız eder. Çocuk huzursuzlaşır. Zamanında doğan bebekleri sizden
bir kat fazla giydirmek yeterlidir. Genel olarak bebeği siz o ortamda nasıl giyiniyorsanız bir kat fazla giydirmeniz, yeterli olacaktır. Bebek yelekleri ve pamuklu bebek
battaniyeleri ilk günlerde çok işlevseldir. Bebeği gereğinden fazla giydirirseniz rehavetten uyuya kalıp aç kalacaktır. Bu özellikle ilk günlerde istenen bir durum değildir.
Bebekler asıl başından üşüdüğü için baş korunmalıdır. Bebeğin ensesi sıcaksa üşümüyor demektir. Ellerin ve ayakların soğuk olması mutlaka üşüdüğü anlamına gelmez.

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.