Rahim Kanseri

Endometrium yada uterus kanseri olarak ta isimlendirilen rahim kanseri, kadın üreme organını etkileyen çok yaygın bir kanser türüdür. Menopoz geçirmiş olan kadınlarda anormal vajinal kanama, geçirmemiş olan kadınlar da ise adetler arası kanama geçirme en önemli belirtisidir. Rahim kanserinin en sık görülen çeşidi rahim içi (endometrium) kanseridir. En yaygın tedavi rahim alma ameliyatı olan bir histerektomidir. Bazen ameliyat aynı zamanda yumurtalık ve fallop tüplerini de içerir. Diğer tedaviler arasında hormon tedavisi, radyoterapi ve kemoterapi bulunur. Uterin kanser genellikle menopozdan sonra olur.

Rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır?
Rahim kanseri teşhisi için en önemli şey belirtiler açısından uyanık olmaktır. Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopozdan sonra kanama olduğunda kadınlar şüphelen melidir. Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilir ama özellikle menopozdan sonrasında alarm vericidir. Obezite gören kadınlarda daha sık görülür. Uzun yıllardır östrojen hormonu replasman tedavisi yaptıran kadınlarda risk daha yüksektir.

Rahim kanseri belirtileri
Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir.
-Vajinadan gelen az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı
-Cinsel ilişki sonrası kanama
-Menopoza girmemiş kadınlarda adet dönemleri arasında olan kanamalar
-Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi olması
-Rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık görülebilir.
-Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
-7 günden uzun süren kanama
-Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
-Menopoza girdikten 1 sene sonra meydana gelen kanamalar
-Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

Rahim kanseri nedenleri
Rahim kanserine neyin neden olduğunu tam olarak bilemiyoruz fakat bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörleri vardır. Birçok rahim kanseri hormon bağımlıdır. Bir kadındaki hormon düzensizliği rahim kanserine neden olabilir. Kadında overler (yumurtalıklar) tarafından salgılanan ve adet siklusunu düzenleyen östrojen ve progesteron adlı hormonlar vardır. Bu hormonların düzenli salınımı her ay devam eder.
Endometrium kanserinde bilinen nedenler ve riskler; erken yaşta başlayan adet, gecikmiş menapoz, kısırlık ve obezite (şişmanlık) gibi kadında östrojen miktarını artıran durumlardır

Rahim kanseri risk faktörleri
Rahim kanseri en sık görülen jinekolojik kanserdir. Her 100 kadının 2 veya 3’ü yaşamları boyunca rahim kanseri olurlar. Rahim kanseri 40 yaşından küçük kadınlarda nadir görülür. En sık 60 yaş civarında görülür. Bazı kadınların diğerlerinden daha fazla riski vardır (bkz kutu). Bazı risk faktörleri öströjen kullanımı ile ilişkili olabilir. Öströjen, kadınların yumurtalıklarında üretilen bir hormondur.

Bazı faktörler kadınların rahim kanseri riskini artırabilirler;
-Şişmanlık
-Düzensiz adet görme
-Hiç çocuk sahibi olmama
-Kısırlık
-Meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için tamoksifen kullanımı
-Ailede rahim kanseri öyküsü olması
-Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı
-Menopoz tedavisi için uzun dönem progesteronsuz öströjen kullanımı
-Uzun dönem yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanımı
-Sigara

Rahim kanseri teşhisi nasıl konulur?
Hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda rahim kanseri için herhangi bir tarama testi yoktur. Fakat rahim kanseri olan çoğu kadında erken belirtiler vardır. Rahim kanseri teşhisi için birçok yöntem kullanılabilir:

Endometrial biyopsi: İnce birplastik kateterle rahmin içinden küçük bir miktar dokunun alınıp mikroskopla incelendiği bir tetkik. Bu, anormal hücreleri kontrol etmenin ilk adımı olacaktır.
Vajinal ultrason: Rahim içi döşemesinin kalınlığını ve rahmin büyüklüğünü kontrol etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir tetkik.
Histeroskopi: Rahmin içini gözlemek veya cerrahi müdahale yapmak için ince, ışıklı bir teleskopun kullanıldığı cerrahi bir işlem
Kürtaj: Rahim ağzının genişletilip rahmin içinden dokuyu nazikçe kazıyarak veya şırınga ile çekildiği bir işlem.

Rahim kanseri ameliyatı
Eğer rahim kanseri saptanırsa hastalığı tedavi etmek ve daha ileri tedavilerin gerekli olup olmayacağını öğrenmek için ameliyat yapılır. Ameliyat sırasında hastalığın evresi saptanır. Evreleme doktorunuzun hangi tedavin en iyi başarı şansı verdiğine karar vermesine yardımcı olur. Kanser evreleri 1’den 4’e kadardır. Dördüncü evre en ilerisidir. Kanserin evresi tedaviyi ve sonucunu etkiler. Hastaların çoğunun hem rahmi hem de yumurtalıkları alınır.

Hastalara uygulanan ameliyatların çoğu karından yapılır. Nadiren vajinal veya laparoskopi ile yapılabilir. Kanser rahimde olsa bile rahim kanseri olan hastaların yumurtalık kanseri riski artmış olduğu için yumurtalıklar da alınabilir. Alt karın bölgesindeki lenf düğümleri de kanserin yayılıp yayılmadığını görmek için alınabilir.

Rahim içi kanseri radyasyon (ışın) tedavisi
Radyasyon tedavisi hastalığın evresi temelinde ameliyattan sonra yapılabilir. Nadir olmakla birlikte bazı kadınlar tek başına radyasyonla tedavi edilirler. Radyasyon yüksek enerjili ışınlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur. Tedavi genellikle haftalar sürer ve özel bir merkeze günlük gitmeyi gerektirebilir.

Rahim kanseri için diğer tedaviler
Diğer rahim kanseri tedavileri kemoterapi ve hormon tedavisidir. Bazı kadınlar, progesteron hormonunun sentetik bir versiyonu olan progestin ile tedavi edilebilir. Bu tedavi şekli aşağıdaki durumlarda denenebilir:

Ameliyat bir seçenek değilse;
Tetkikler kanserin yayıldığını veya ameliyat yada radyasyondan sonra tekrar çıktığını gösteriyorsa
Genç bir hasta gelecekte bir çocuk istiyorsa

Rahim kanserinden korunmak için neler yapabilirsiniz?
Doğum kontrol ilaçlarının rahim kanseri riski azaltıcı etkisi vardır. Bu koruma, ilaçların kullanımından sonraki 10 yıl devam eder. Şeker hastalığının kontrol altına alınması ve uygun vücut ağırlığının yakalanması rahim kanseri riskini azaltır. Eğer menapozal belirtileriniz varsa ve östrojen replasman tedavisi almayı düşünüyorsanız doktorunuzdan rahim kanseri riski hakkında bilgi alınız.

Birçok rahim kanseri yıllar içerisinde ve çoğu daha zararsız olan problemlerin devamı olarak oluşur. Hiperplazi rahmin artmış büyümesi sebebiyle olan daha az ciddi bir durumdur. En fazla görülen basit hiperplazi ilaçla tedavi edilebilir ve çok az oranda rahim kanserine neden olabilir. Ancak diğer hiperplazi tiplerinde kanser gelişme riski fazladır. Progesteron tedavisi, histerektomi tedavide düşünülebilir.

Rahim Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Rahim Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır ve Evreleri Nelerdir?

Rahim Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.