Ne Kadar Kilo Almalıyım?

Gebelik kilo alımının kaçınılmaz olduğu bir süreçtir. Kontrolsüz kilo alımı birçok sağlık problemine yol açar. Kontrollü bir şekilde gerektiğikadar kilo almak doğum sonrası dönemde de bu kilolardan daha kolay kurtulmanıza imkan verecektir.

Ne kadar kilo almanız gerektiği sizin gebelik öncesi durumunuzla doğrudan alakalıdır.
• Gebelik öncesi kilonuz normalden az ise (vücut kitle indeksi 19 ve altı) 13-18 kilo almanız normaldir.
• Normal kiloda iseniz (vücut kitle indeksi 19-25) 11 -15 kilo almanız uygundur.
• Gebelik öncesi kilonuz fazla ise (vücut kitle indeksi 25 ve üzeri) 7-10 kg dan fazla almanız önerilmez.

Gebelikte aşırı kilo alımı anne ve bebek sağlığı açısından diyabet, yüksek tansiyon ve iri bebek gibi riskleri artıracağı gibi gebelik sonrasında verilemeyen ve kalıcı olan kilolar kalp damar sağlığına etkileri açısından tüm hayatınızı etkiler.
Gebelik öncesi kilonuz normalden az ise bebeğinizde düşük doğum ağırlıklı olabilir hatta
erken doğabilir.
Kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunuz ilk kilonuza, yaşınıza ve ne kadar hareket ettiğinize bağlı olmakla birlikte ortalama olarak ilk üç ay için günlük toplam 2000 kalori, ikinci üç ay için 2200 kalori ve son üç ay için 2400 kaloriye ihtiyaç vardır. Gebeliğin ilk aylarında kilo alımı çok gerekli değildir, ilk üç ay için 1,5 – 2 kilo alımı yeterli sayılır. Bu da günde fazladan alınması gereken 150-200 kalori demektir. Bir kase yoğurt bu ihtiyacı karşılar.
Üçüncü aydan itibaren ise düzenli olarak aylık 1500-1800 gr. alınması gerekmektedir. Günlük 300 kalorilik bir artış ile bu sağlanabilir ki bu da bir sandviç ve bir bardak süt demektir. Yenilen miktardan çok ne yenildiğine önem verilmelidir.
Taze vitamin bakımından zengin meyve ve tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

 

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.