Gebe İken Nelerden Sakınmalıyım?

Gebelik normal seyrettiği durumlarda doğal bir süreç olarak kabul edilebilir. Sakınmanız gereken çoğu başlık gebe olmadığınız dönemde de dikkat etmeniz gereken öğelerdir. Hayatınızın hiçbir döneminde sigara içmeyin. Gebelik dönemlerinde sigara içilen ortamlardan uzak durduğunuz gibi etrafınızda içilmesine de izin vermeyin. Sigara erken doğum ve düşük doğum ağırlığına sebep olabilir. Sigara içen annelerden doğan bebekler enfeksiyon hastalıklarına daha yatkındır.

• Alkol ve zararlı maddelerden uzak durun.
• Röntgen (x-ray) ışınlarından uzak durun ve başka bir nedenle (hasta refakati, hasta ziyareti vb.) bir sağlık kuruluşunu ziyaret ettiğinizde de röntgen bölümlerinden uzak durmaya özen gösterin.
• Hekiminizin önermediği reçetesiz ilaç kullanmayın. Gebelik öncesi rahatlıkla kullandığınız ilaçlar, özellikle ağrı kesiciler artık güvenli olmayabilir. Doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Kullandığınız tüm ilaç ve reçetesiz uygulamalardan (balık yağı takviyesi, bitkisel çaylar gibi) doktorunuzu haberdar edin, bazı vitaminler vücutta birikir. Bilmeden fazladan aldığınız vitaminler vitamin zehirlenmesine neden olabilir.
• Hangi sebeple olursa olsun hekime ya da bir sağlık hizmeti almaya müracaat ettiğinizde mutlaka hamile olduğunuzu söyleyin.
• Ahududu, adaçayı, sinameki, keten tohumu doğum sancılarını başlatıp erken doğuma neden olabilir. Gebelikte kullanılmamalıdır. İçeriğini bilmediğiniz bitki çaylarını içmeyin.
Kullandığınız her türlü destekleyici üründe mutlaka T.C. Sağlık Bakanlığının tavsiyesinin
olup olmadığını kontrol edin.
• Gebelikte saç boyatmanın güvenliliği ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Saçınızı boyatacaksanız ilk üç ay ertelemeniz faydalı olacaktır. Saçınızı boyarken mutlaka eldiven kullanın, ürün üzerindeki önerilere uyun, önerilen süreden daha fazla tutmayın ve çok iyi durulayın. Sertifikalı ya da ilgili Bakanlıkların üretim onayı verdiği ürünleri kullanın.
• Hazır gıda ve abur cuburdan uzak durun. Bu yiyecekler yeterli protein ve vitamin içermediklerinden sadece kilo almanıza neden olur.
• Boya kokusundan uzak durun. Evinizi boyatacaksanız evinizi iyice havalandırın, mümkünse birkaç gece başka yerde geceleyin.
• Sauna, kaplıca ve çok sıcak banyolardan kaçının.
• Et ürünlerini iyice pişirin. Kendiniz hazırlarken bile pişmemiş köfte harcının tadına bakmayın ve sosis, sucuk gibi ürünleri pişirmeden yemeyin. Çiğ ve az pişmiş etlerden hamileler için önemli bir sorun teşkil eden ve düşüklere ya da bebeklerde beyin hasarına neden olan toksoplazma mikrobu geçebilir.
• Evcil hayvan özellikle kedi besliyorsanız dış kıkaplarını siz temizlemeyin. Eğer temizlemek  zorunda iseniz eldiven kullanın ve atın. Her seferinde yeni eldiven kullanın. Hayvanların kullandığı dışkı kaplarını her gün bekletmeden boşaltırsanız toksoplasma kistlerinin açılmasına zaman vermeyeceğinizden bulaşması azalır. Düzenli toksoplazma aşılarını yaptırın.
• Oturmanız gerekiyorsa çok uzun süreli oturmayın. Mola alıp dolaşın bu damarlarda hareketsiz kalan kanın dolaşımını sağlar ve pıhtı oluşumunu önler.
• Çok uzun süre ayakta kalmayın. Bacaklarınızda varis ve ayak bileklerinizde ödem (şişlik) oluşur. Bu durumda uzanıp ayak altına yastık koyarak bacaklarınızı yükseltin.
• Araba kullanıyorsanız her zaman olması gerektiği gibi gebe iken de emniyet kemerinizi mutlaka takın. Ancak kemeri göbeğinizin altından geçirin.

Gebelikte Aşı Güvenli mi? Hangi Aşılar Yapılmalı?
Gebelere canlı virüs taşıyan aşılar yapılmaz. Ancak aktifliği yok edilmiş virüs aşıları ve virüs içermeyen aşılarının yapılmasında bir sakınca yoktur. Normal uygulamada belirli tetanoz ve difteri aşıları gebelere yapılmaktadır. Bunun amacı bebekte görülen yenidoğan dönemi tetanozununönlenmesidir. Gebelikteki tetanoz aşı planınız için aile hekiminize başvurup bilgi alın. Grip aşısı da aktifliği yok edilmiş bir aşı olup grip mevsiminde ve salgın durumunda gebelere yapılması önerilir. Bu aşılar haricinde eğer bazı aşılama uygulanan bölgelere seyahat planlıyorsanız hangi aşıların yapılması gerektiği konusunda
doktorunuza başvurun.
Gerekli durumlarda hepatit A, hepatit B, meningokok,pnömokok gibi aşılar gebeye uygulanabilir.  Gebelerin evdeki diğer çocuklarının aşılanmasında bir sakınca yoktur.

Gebe İken Oruç Tutabilir miyim?
Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebelik ve emzirme sürecinde oruç tutmanız önerilen bir durum değildir. Unutmayın ki bebeğiniz size muhtaç ve bağımlı başka bir canlıdır. Erken gebelikte uzayan açlık durumlarında vücutta oluşan maddeler (keton cisimcikleri) bebeğin beyin gelişimi için zararlıdır. Diğer gebelik dönemlerinde ise açlık bebeğin büyüme gelişimini olumsuz etkiler.

Gebe İken Seyahat Edebilir miyim?
Gebeliğiniz sağlıklı devam ediyor ve bir riskiniz yoksa seyahat etmenizde bir sakınca yoktur. Uçak yolculuğu da genel olarak güvenlidir. Yine de bilet almadan doktorunuza danışın çok sık uçuşlar ve doğuma yakın dönemde seyahat etmeniz uygun görülmeyebilir. Mümkünse düşük ve erken doğum tehdidinin daha az olduğu 14-28 haftalarda seyahat edin.
• Seyahat ederken bol sıvı tüketin.
• Sık mola verin ve mutlaka yürüyüş yapın.
• Yanınıza yastık alın. Ayaklarınızın altına basamak,
yükseklik koyun.

Gebelikte Cinsel Hayat Yasak mı?
Sorunsuz bir gebelik geçiriyorsanız cinsel hayatınızda bir kısıtlamaya gerek yoktur. Hormonların, gebelik yakınmalarının ve duygusal durumunuzun etkisi ile zaten istekleriniz değişecektir. Erken doğum tehdidi, daha önce erken doğum öyküsü, rahim ağzı problemleri, plasentanın aşağı yerleşimi, kanamalı gebelik gibi durumlar var ise cinsel ilişki için kısıtlama veya yasaklama söz konusudur.

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.