Düzenli Jinekolojik Kontrol

Rahim ağzı kanserinden, cinsel yolla bulaşan hastalıklara, adet düzensizliğinden, kısırlığa kadar pek çok rahatsızlık düzenli jinekolojik muayene ile erken dönemde tanınarak ilerlemeden tedavi edilebiliyor.

Düzensiz adet kanaması, adet kanamasının aşırı olması, cinsel ilişki sırasında kanama, kötü kokulu akıntı, karında şişkinlik ve ele gelen sertlik ihmal edilmeyecek belirtilerdir. Bu gibi belirtileri olanların da vakit kaybetmeden doktora başvurmalarının önemi büyüktür.
Özellikle menopoz döneminde yumurtalıklarla ilgili problemler erken evrede belirti vermeyebilir. Düzenli jinekolojik muayene, kanserden korunma ve erken tanıda büyük önem taşıyor. Yılda bir kez smear testi ve jinekolojik kontrol muayenesi, jinekolojik kanserlerden koruyup, erken tanı avantajı sağlıyor. Düzenli kontroller ile rahim ağzında sinsi bir enfeksiyon ya da ileride kansere dönüşebilecek öncü bir lezyon saptanabiliyor. 18 yaşına gelmiş her kadının periyodik olarak jinekolojik kontrol yaptırması öneriliyor. Özellikle 30-65 yaş arasında kontrollerin aksatılmaması büyük önem taşıyor. İdeal olarak, yılda bir yaptırılması önerilen periyodik kontroller kanser taramasının yanı sıra üreme sağlığı danışmanlığı açısından da fayda sağlıyor. Evlilik öncesi, hamilelik öncesi, menopoz, ergen sağlığı, aile planlaması danışmanlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar danışmanlığı, beslenme görüşmeleri kadınların hayat kalitesine olumlu katkılarda bulunuyor.

Sigara içen, ailesinde kanseröyküsüolan, erken yaşta cinsel ilişkiyebaşlayan, cinsel partner sayısı fazla olan, düzensiz adet gören, metabolik sendromu bulunan (diyabet, tansiyon yüksekliği) kadınlarda kontrollerinönemi bir kat daha artıyor.

Kadınlar İçinÖnleyici Tıbbi Hizmetler
20-30 Yaş Arası Her yıl PapSmear testi yaptırarak
31- 65 Yaş ArasıHer 3 yılda bir PapSmear testi yaptırarak
Rahim ağzı kanserinden kurtulabilirsiniz

20-40 Yaş ArasıHer üç yılda bir klinik meme muayenesi
40 Yaş ve ÜzeriHer yıl, mamografi ve meme muayenesi
Meme kanserinden kurtulabilirsiniz

Yılda bir kez yaptırılacak smear testi
Rahim ağzı kanseri oluşmadan kanser öncesi bulguların fark edilmesini ve tedavi edilmesini mümkün kılıyor. Kontrol ultrasonu ise rahim duvarında yer alan tümörlerin, rahim içi tabakasında kalınlaşmalar ve yumurtalıklardaki kistik ve solid tümörlerin erken teşhis edilmesine olanak sağlıyor.

Klinik Meme Muayenesi ve Mamografi
Aşağıdaki bulgular varsa erkenden muayene olunuz;
• Ağrı
• Kitle oluşumu
• Kendiliğinden meme başı akıntısı
• Meme derisinde ya da meme başında çekilme,
• Meme derisinde şişlik, kızarıklık ve yara
• Kolda şişlik

Düzenli Jinekolojik Kontrol Neden Önemlidir?

Düzenli Jinekolojik Kontrollerde Neler Yapılmaktadır?

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.