Doğum Süreci

Doğum Ağrısını Çekmek Zorunda Mıyım? Başka Seçeneğim Var Mı?
Doğum hakkındaki tüm sorularınızı doktorunuza çekinmeden sorun. Öncelikle korkmayın, doğumun bir hastalık değil tüm canlılar için geçerli bir gerçeklik olduğunu unutmayın. Doktorunuzdan size uygun seçenekleri öğrenin. Eğer saptanmış komplike bir durumunuz yoksa normal doğum için bile birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Sadece korktuğunuz için ya da ağrı çekmemek için sezaryen tercih etmeyiniz.

Unutmayın ki sezaryen ile doğum ciddi bir ameliyattır. Hem sizin için hem bebek için riskleri normal doğumdan çok daha fazladır. Siz ve bebeğiniz için normal doğuma engel bir durum söz konusu ise doktorunuz bunu size zaten bildirecektir. Belden uyuşturma olarak bilinen, bölgesel anestezi yöntemleri (epidural anestezi) normal doğumda başarı ile uygulanmaktadır. Size uygun olup olmadığını, nasıl uygulandığını, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi doktorunuzla görüşün ve detaylarını öğrenin. Bu yöntemle ağrısız bir şekilde normal doğurup, varsa doğum dikişlerini ağrısız geçiştirebilirsiniz. Bebeğinizi
hemen kucağınıza alabilirsiniz.

Epidural anestezi belinizdeki iki omur arasından omuriliği kaplayan zarın üzerine ilaç verilmesi yöntemidir. Ağrınızı kesip bir miktar uyuşukluk yapar. Tam bir hissizlik hali değildir. Bu yüzden doğum eyleminin hiçbir evresini kaçırmazsınız. Doğum sürecinde anestezi uzmanları sizi yakın takip edip artan ağrınıza göre ilaçlarınızı ayarlayacaktır. Ağrı duymadığınız için eylem sürecinde daha az yorulup, doğum sonrası bebeğinizin keyfini çıkarırsınız. Yapılan ilaçların genel vücut dolaşımına karışması az olduğundan bebeğinize bir zararı yoktur. Eğer doğumunuz bir zorunluluk nedeniyle sezaryen ameliyatına dönerse epidural anesteziniz devam edip ameliyatınız başarı ile yapılabilir. Siz de bebeğinizin ilk anlarını kaçırmamış olursunuz.

Normal Doğumun Avantajları
• Sütünüz hemen gelir ve bebeğinizi emzirebilirsiniz.
• Günlük yaşama daha kısa sürede dönebilirsiniz.
• Sonraki doğumlarınızı da normal yolla yapabilirsiniz.
• Normal doğum, doğum sayınızı sınırlandırmaz.
• Hastanede kalış süreniz daha kısadır.
• Normal doğumda genel anesteziye bağlı beklenmeyen durumlara maruz kalmazsınız.
• Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağ daha kısa sürede kurulur.
• Normal doğumda sağlığınıza ait problemler sezaryene göre daha azdır.

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.