Doğum Sonrası Bakım

Gözünüz aydın! Nur topu gibi bir çocuğunuz oldu. Annenin takip ve bakımının bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğum sonrasında da dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Annenin hala hem tıbbi hem duygusal desteğe ihtiyacı vardır. Kısaca anneye de bakılmalıdır. Öncelikle taburcu olmadan doktorunuzdan bu konuda detaylı bilgi alın ve aklınızdaki tüm soruları sorup öğrenin. Varsa dikişlerinizin bakımı, kontrol zamanınız, hangi durumlarda hastaneye başvurmanız gerektiğini ve hangi ilaçları kullanacağınızı
sorun. Bir süre daha kan yapıcı ilaçlara ve vitaminlere devam etmeniz faydalı olabilir, doktorunuzdan kendi durumunuzu öğrenin.

Sağlıklı bir lohusalık geçirmeniz için; doğum sonrası izlemlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu dönemde de beslenmeniz önemlidir. Başarılı bir emzirme için daha yüksek kalorili diyete ihtiyaç devam etmektedir. Yaş ve kiloya göre değişmekle birlikte yaklaşık günlük 700 kilokalori ekstra enerji ihtiyacınız vardır. Ayrıca vücudunuz bir toparlanma sürecine girdiğinden enerjiye olan gereksinimi artmıştır. Doğum ister normal olsun ister sezaryen anne için yorucu bir süreçtir. Annenin öncelikle dinlenmeye ihtiyacı olacaktır. Ancak yeterli uyku sağlandıktan sonra evin içinde dolaşmaya başlayarak yürümeniz daha iyidir.

Erken hareketlenme bağırsakları çalıştırarak doğum sonrası görülen gaz ve dolayısı ile rahatsızlık ve ağrı şikayetini azaltır. Vücuttaki ödemin daha kolay çözülmesini sağlar. Ayrıca özellikle bacaktaki kanın dolaşmasını sağlayarak varis ya da pıhtılaşmanın önüne geçer. Erken hareketlenen ve hayata karışan annelerde doğum sonu görülen duygusal çöküntüler daha az görülür.Eğer dikişleriniz varsa iyileştikten sonra doktorunuza danışarak doğum sonu egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu sizin motivasyonunuzu artırır. Kaslarınızı kuvvetlendirerek daha hızlı toparlanmanızı ve kilo vermenizi sağlar. Doğumu takiben değişen vücut dengelerine bağlı olarak saç dökülmeleri görülür. Telaşa kapılmayın, çoğu kez bu durum geçicidir. Doktorunuza başvurup gerekli takviyeleri
öğrenebilirsiniz. Kısaca bu dönemde bol sıvıalın, iyi beslenin, uyku ve
dinlenmeye vakit ayırın ama  tembellik etmeyin hareket edin.

Doğum Sonu Egzersize Ne Zaman Başlamalıyım?
Dikişiniz ya da doktorunuz tarafından belirtilmiş özel bir durumunuz yoksa kendinizi iyi hisseder hissetmez hemen bir egzersiz programı yapın. Programınıza daima azar azar seanslar halinde ve mutlaka ısınma ve soğuma hareketleri ile başlayıp bitirin.

Doğum Sonrası Yapılan Egzersizlerin Faydaları Nelerdir?
Doğum sonrası egzersizin en önemli faydası sizin için normal olan yaşam tarzınıza en kısa sürede dönmenizi sağlamasıdır. Ayrıca:
• Fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar.
• Gebelik ve doğumdan sonra kaslarınızı kuvvetlendirir. Karın kaslarının toparlanması ile göbek kalmaz ve vücudunuzu şekle sokar.
• Vücudunuzdaki fazla sıvı ve ödemi çözer.
• Yaşam enerjinizi yükseltir. Doğum sonu depresyon gelişmesine engel olur. Eğer depresif iseniz tedavinize yardımcı olur.
• Kalp damar sistemi gibi genel sağlığınız üzerine olumlu etkileri vardır.
• Şeker metabolizmanızı düzenler. Bununda kilo vermeniz üzerine ekstra faydası olacaktır.

Ersoy Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü; tanı, tedavi ve cerrahide son tekniklerin uygulanmasını mümkün kılan üstün donanım ile branşın kapsadığı çok farklı disiplinlerin bir arada olduğu çağdaş, güvenilir hizmetler sunmaktadır.